Ar žinojai?

Ar žinojai, jog vergovė, prekybos žmonėmis ištakos, kaip socialinis-kultūrinis reiškinys ir socialinių santykių organizavimo forma, egzistavo daugelyje civilizuotų visuomenių: Mesopotamijoje, senovės Egipte, Viduržemio jūros regione, senovės Kinijoje, Korėjoje, Indijoje. Iki mūsų dienų sukurta begalė meninių ir dokumentinių filmų, parašyta biografinių ir analitinių knygų, rengiamos fotoparodos bei taikomojo teatro prevenciniai spektakliai prekybos žmonėmis tema visame pasaulyje.

Čia pateikiame kultūrinius artefaktus: nuorodas į dokumentinius filmus, autobiografines knygas ir taikomojo meno kūrinių recenzijas prekybos žmonėmis tema. Ši medžiaga padeda susipažinti su prekybos žmonėmis reiškinio paplitimu, formomis, nukentėjusiųjų išgyvenimo ir išgijimo istorijomis. Medžiagą galima naudoti ir kaip priemonę edukacinei diskusijai – mokyklose, bendruomenėse, darbo kolektyve.

Jei žinote leidinį, knygą ar kito formato kūrinį prekybos žmonėmis tema – kviečiame pasidalinti. Informuokite mus el. paštu: info@stop-trafficking.lt.

Jau pirmąjį pusvalandį praėjus nuo profilių aktyvavimo dešimtys vyrų pradėjo rašyti tariamoms nepilnametėms, siūlydami pasimatyti ar pasikalbėti virtualiai. Stebina tai, jog dažnas pokalbis prasidėdavo seksualinio pobūdžio pasiūlymais arba savo lytinių organų demonstravimu.
Dokumentinis čekų režisieriaus Vít Klusák filmas „Pagauti tinkle“ (“Caught in the Net (Czech: V síti)”) parodo mąstą ir būdus, kaip suaugę vyrai ieško paauglių virtualiuose pokalbių kambariuose ir pažinčių svetainėse turėdami seksualinio pobūdžio ketinimų. 3 suaugusios aktorės apsimetė paauglėmis ir padedamos psichologų socialinėse medijose susikūrė savo fiktyvius profilius prisistatydamos 12-metėmis. 
Filmas laimėjo geriausio dokumentinio filmo apdovanojimą 2021 m. Čekijos Lion apdovanojimuose.
Filme užfiksuoti seksualinio priekabiavimo ir ketinimo išnaudoti atvejai buvo perduoti teisėsaugai. Vienas žmogus buvo nuteistas už nepilnamečių išnaudojimą.
Dokumentinis filmas yra efektyvi priemonė diskusijai su paaugliais, tėvais ir mokytojais apie seksualinio išnaudojimo ir prekybos žmonėmis pavojus virtualioje aplinkoje.
Video anglų k.
PERŽIŪRĖTI
100 eurų – tiek gaudavo lietuvis už kiekvieną vyrą, kurį išsiųsdavo vergauti į Airiją. Jaunuolis pasakoja, kaip įsitraukė į prekybą žmonėmis, ką užsienyje patiria aukos ir prabilo apie jį lydintį kaltės jausmą.
Peržiūrėjus šį 2021 m. 15min.lt parengtą video reportažą nebekyla mintis prekybos žmonėmis vadinti „praėjusių laikų“ problema.
Jaunas vyras pasakoja, kaip bandydamas rasti galimybes užsidirbti pragyvenimui, įsitraukia į išnaudotojišką, fiziniu ir psichologiniu smurtu grįstą prekybos žmonėmis rinką – parūpina „vergoviškam“ darbui Airijoje darbuotojų iš Lietuvos. Kitas pašnekovas pasakoja apie jį atvedusias aplinkybes į vergovę: ilgas darbo valandas „už kuponus“, kelių valandų miegą per parą sausakimšame kambaryje be patogumų.
Asociacijos „Vyrų krizių centras“ vadovė Oksana Mačėnaitė teigia, jog vyrams, patekusiems į tokias situacijas yra itin sunku ieškoti pagalbos, o pripažinti, kad suklydau pasirinkdamas, neleidžia aplinkos daromas socialinis spaudimas.
Peržiūrėję video reportažą, geriau suprasite, kas yra viena iš dažniausiai pasitaikančių prekybos žmonėmis formų – pelnymasis iš kito žmogaus atliekamo darbo.
Video lietuvių k.
PERŽIŪRĖTI